Puslapis kraunamas...
LR APLINKOS MINISTERIJA Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamentas
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print
 

Naujienos

Neterškime aplinkos pavojingomis atliekomis

2016-07-07

     Komunalinių atliekų sraute susidarančios statybos ir griovimo atliekos – tai atliekos, susidarančios atliekant smulkius patalpų statybos (griovimo) ar remonto darbus, kuriems vykdyti teisės aktų nustatyta tvarka nėra privalomas statybos leidimas ar rašytinis pritarimas statinio projektui. Statybos ir griovimo atliekos  tai – betonas, plytos, mineralinė, akmens ir stiklo vata, gipso, izoliacinės, statybinės medžiagos, ruberoidas, plastikas, stiklas, popierius iš statybų, sukietėję dažai, lakai, dažyti, lakuoti paviršiai, čerpių ir keramikos gaminiai, šiferis, putų polistirolas, dujų silikato, betoniniai, keremzitbetonio, silikatiniai ir betoniniai blokeliai, linoleumas, grindų dangos, mediena iš statybų, namų ūkio santechnikos įrenginiai (vonios, kriauklės, praustuvai ir kt.).
      Smulkaus remonto metu susidariusias statybines atliekas draudžiama mesti į mišrių komunalinių ar pakuočių atliekų konteinerius ar palikti šalia jų. Šios atliekos turi būti pristatomos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Vienu metu į aikštelę galima pristatyti ne daugiau kaip 300 kg statybos ir griovimo atliekų.
       Asbestas – natūrali gamtinė medžiaga, kurios eksploatacinės savybės – puikios. Jo yra ne tik stoguose, bet ir sienose, vamzdynų šilumos izoliacijoje, senuose vėdinimo, elektros įrenginiuose, įrankiuose, prietaisuose, ugniai atspariose sienose ir duryse, dažuose, klijuose ir t.t. Nejudinamas asbestas gali gulėti ištisus amžius ir niekam nepakenks.
Statybinės atliekos, turinčios asbesto (šiferio atliekos) – laikomos pavojingomis atliekomis.
        Asbesto pavojingumas sveikatai žinotas jau senai, tačiau tik palyginti nesenais tyrimais pavyko susieti kvėpavimo organų vėžinius susirgimus su asbesto dulkėmis. Kol asbesto turintys statiniai ar gaminiai yra neliečiami, asbestas didesnio pavojaus nekelia. Tačiau, tuos statinius griaunant, o asbesto gaminius ardant, laužant ar kitaip apdorojant, aplinkoje pasklinda labai smulkūs akimi nematomi plaušeliai. Žmogui įkvepiant asbesto plaušelių, jie susminga į kvėpavimo takų audinį ir ilgainiui tampa specifinių lėtinių ligų ir vėžinių ligų priežastimi. Rizika susirgti asbesto sukeliamomis ligomis didėja įkvepiant didelį asbesto plaušelių kiekį. Su asbestu susijusios ligos masiškiau pasireiškia po 20-40 metų.
       Žinotina, kad, asbesto turinčios atliekos turi būti surinktos atskirai ir nesumaišytos su kitomis atliekomis. Birios (asbesto plaušelius išskiriančios) statybvietėje susidariusios asbesto turinčios statybinės atliekos turi būti sudrėkinamos ir pakuojamos į sandarią plastikinę tarą (dvigubus plastikinius maišus, statines, konteinerius ar kt.).
       Nuo 2005-ųjų pradžios Lietuvoje, kaip ir visose Europos Sąjungos valstybėse, asbestą gaminti ir naudoti uždrausta. Dar 1976 m. asbestas įrašytas į Tarptautinio vėžio tyrimų centro kancerogeninių veiksnių sąrašą. Pagal kenksmingumą organizmui jis prilyginamas arsenui ir gyvsidabriui.
        Už aplinkos teršimą pavojingomis atliekomis gresia bauda nuo 86 iki 173 eurų. Taip pat duodamas įpareigojimas asbesto atliekas perduoti atliekų tvarkytojams.

2016 07 07